داغترین خبر ها در فروشگاه اینترنتی توت کالا

شناخته شدن قلمتراش در ایران به اسم زنجان

پنجشنبه, 22 خرداد 1399

تهیه کننده :


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با اشاره به روز جهانی صنایع دستی و اعلام  نتایج فراخوان انتخاب قلم‌تراش فاخر، گفت: قلم تراش در ایران به اسم زنجان شناخته می شود و این هنرو صنعت جایگاه ویژه ای در این استان دارد.


ارجمند  افزود: از میان70 اثر ارسال شده به دبیرخانه این فراخوان، داوران دو اثر را به عنوان آثار برتر و یازده اثر را به عنوان آثار برگزیده و قابل تقدیر انتخاب کردند. 
وی بیان کرد : استاد جواد توسلیان و استاد جلیل توسلیان مقام نخست را در این فراخوان کسب کرده و آثار یازده نفر دیگر قابل تقدیر بودند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان یادآور شد: عبدالحمید محرر هنرمند ملیله ساز هم در جهت زنده سازی چاقوی ملیله قلمتراشی با دسته فیروزه کوب روی نقره را ارائه کرده بود.


ارجمند   گفت: تمامی مشخصه های قلمتراش سنتی زنجان، جنس دسته، جنس تیغه، باربند و تزیینات روی دسته از مواد کاملا طبیعی، ظرافت و زیبایی، کاربردی بودن و کیفیت را داشتند و می توان در هراثراوج هنر زیبایی و دقت سازنده را دید.  
او افزود: «این امر با هدف ارائه تجربه‌های نوین و خلاق هنرمندان، تبادل نظر، تعامل بیشتر و نگاه هنری یکپارچه و فراگیر به شکل تخصصی و حرفه‌ای در زنجان برگزارشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با اشاره به اینکه بیشتر چاقوهای قلم تراش اصیل ایرانی چه قدیمی و چه جدید از شاخ گوزن طبیعی، دسته صدف، شاخ  و استخوان می باشد، خاطر نشان کرد: دلیل استفاده از آنها همچون، زیبا بودن طبیعی شاخ، ماندگاری چندین ساله، کیفیت خوب، مقاوم بودن در انواع شرایط هوایی از جمله هوای مرطوب، خشک و وزن بسیار سبک آن و.... است.


برچسب ها

زنجان صنایع دستی فراخوان قلم‌تراش فاخر جواد توسلیان جلیل توسلیان هنرمند ملیله ساز فیروزه کوب نقره باربند تزیینات اوج هنر شاخ گوزن طبیعی دسته صدف توت توت کالا قیمت ظروف مسی مس قلم قلم تراش قلمتراش بهترین قلم تراش ایران بهترین قلم تراش زنجان