داغترین خبر ها در فروشگاه اینترنتی توت کالا

خاصیت ضد میکروبی بودن مس

جمعه, 23 خرداد 1399

تهیه کننده :


یکی از مهم‌ترین خواصی که برای مس، در دهه‌های اخیر کشف شده ، خاصیت ضد میکروبی آن می‌باشد. در سال ۲۰۰۸ در طی تحقیقاتی مشخص شد که سطوح مسی خاصیتی دارند که تقریباً تمام میکروارگانیسم‌ها را می‌کشند.

این کشف بسیار حائز اهمیت است، زیرا در حال حاضر در دورانی به سر می‌بریم که بسیاری از میکروب‌ها به آنتی بیوتیک مقاوم شده و نسل جدید آن‌ها، حتی قوی‌تر هم خواهند بود. با این حال دانشمندان طی آزمایش‌های مختلف، متوجه شدند که انواع میکروب‌ها روی سطوح مسی تنها تا چند دقیقه زنده می‌مانند و نمی‌توانند تکثیر شوند این نتایج برای باکتری‌ها و ویروس‌ها هم صدق می‌کرد.

شاید بتوانیم این خاصیت از مس را خواص مس برای پوست در نظر بگیریم، چرا که پس از کشف مهمی که درباره آن گفته شد، سطوح مختلفی در بیمارستان‌ها از جنس مس ساخته شدند؛ برای مثال میله فلزی تخت‌ها، میز‌های بیماران، سطوح آزمایشگاهی، شیرآلات سرویس‌های بهداشتی و … از مس ساخته شدند که این کار تا حد زیادی از سرایت بیماری‌ها و مقاوم شدن میکروب‌ها جلوگیری می‌کند.

دانشمندان تصور می‌کردند که نقره هم چنین خواصی دارد ولی بر اساس مشاهدات، مشخص شد که خاصیت میکروب زدایی نقره به هیچ وجه به اندازه مس نیست.


برچسب ها

خاصیت ضد میکروبی مس مهم‌ترین خواص مس میکروارگانیسم‌ میکروب‌ آنتی بیوتیک مس زنجان شیرآلات سرویس‌های بهداشتی قیمت مس قیمت ظروف مسی خاصیت مس ضد میکروب دانشمند