داغترین خبر ها در فروشگاه اینترنتی توت کالا

جایگاه ویژه صنایع دستی در معرفی فرهنگ و تمدن ایران اسلامی

یکشنبه, 25 خرداد 1399

تهیه کننده :


آثار مادی و معنوی بجا مانده از ملّت‌ها، نمایانگر فرهنگ و تمدن اقوام گذشته هر سرزمین است که از میان تمام آنچه به عنوان«میراث فرهنگی» یک ملت تلقی می‌شود؛ «صنایع دستی» جایگاه ویژه و نقش ویژه ای در معرفی فرهنگ و تمدن گذشته هر ملّت دارد.

تمدن کهن ایران زمین در عصر حاضر، شاهد مواریث عینی و مجسمی است که حاصل هنر دستان مردان و زنانی است که در طول تاریخ با دمیدن روح زیبایی در مواد بی جان، به آنها جان تازه بخشیده‌اند که همچون سفیری در دنیای پر هیاهوی جوامع امروزی، فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی را فریاد می‌کنند.

نقش و اهمیّت صنایع دستی به عنوان هنری بومی و اصیل با جنبه‌های قوی وکاربردی بر همگان به ‌ویژه اهل فن و صاحبنظران این عرصه آشکار است؛ امّا موضوع مهم و شایان توجه آن است که حتی اگر همه تأثیرات مثبت اقتصادی صنایع دستی را کنار بگذاریم این هنر ملی بواسطه اینکه حامل اعتقاد، بینش و اندیشه اسلامی- ایرانی، هنر مندان و صنعتگران پر مایه ایرانی است، باید به صورت جدی و برنامه ریزی شده مورد توجه و حمایت جدی قرار بگیرد.

 این در حالی است که صنایع دستی طی سالیان متمادی، چه در دوران رونق و شکوفایی و چه در دوره‌های رکود، سهم شایسته‌ای در اقتصاد کشور، ایجاد اشتغال پایدار، معرفی هنر ناب ایرانی و نهایتاً حیات اقتصادی و فرهنگی داشته است.

صنایع دستی که همواره یکی از اساسی ترین ارکان زندگی مردم محسوب می‌شود؛ دارای مزایای اقتصادی و اجتماعی بسیاری است از جمله اینکه قسمت اعظم مواد اولیه مصرفی برای تولید محصولات صنایع دستی در داخل تامین می‌شود و صنایع دستی بدون نیاز به فن آوری پیشرفته و مدرن، قابلیت استقرار در تمام نقاط شهری و روستایی کشور را دارا می‌باشد.

 همچنین صنایع دستی شامل طرح‌های سنتی، بومی و ملی است که بدون نیاز اساسی به سرمایه گذاری‌های کلان اقتصادی می‌توان با رونق و جهش تولید، موجبات اشتغال زایی جوانان خلاق و علاقمند این سرزمین را فراهم کرد و با بازاریابی و توسعه صادرات می‌توان ارز آوری بسیاری برای کشور مخصوصا در زمانی که با تحریم‌های ظالمانه روبرو هستیم به همراه داشته باشد و کشور را از اتکا به نفت و به نوعی صادرات تک محصولی خارج نماید.

بنابراین جایگاه صنایع دستی در توسعه اقتصادی عبارتند:

- سهولت ایجاد مراکز تولید محصولات صنایع دستی

- بی نیازی به سرمایه‌های کلان

- اشتغالزایی و کارآفرینی

 - ارزش افزوده بالا

 - جنبه‌های کاربردی و تزئینی و داشتن زمینه مناسب برای جذب جهانگرد و توریست و موقعیت ممتاز در امر صادرات و پتانسیل بالای ارز آوری

استان زنجان که یکی از استانهای شاخص در امر صنایع دستی و هنر های سنتی است.

 

تنوع و قدمت صنایع دستی آن همچون ملیله سازی، مسگری، قفل سازی، چلنگری، قلمزنی و چاقو سازی که این استان را به عنوان مهد صنایع دستی فلزی ایران می‌شناسند و همچنین معرفی و ثبت زنجان به عنوان شهر ملی ملیله و شهر جهانی ملیله در سالهای 97و 98 خود گواهی معتبر بر این مدعا است.

 وجود بیش از 55 رشته فعال صنایع دستی با بیش از 10000 هنرمند و صنعتگر و فعالیت6 هزار کارگاه فعال در زنجان که از این تعداد 1530 کارگاه چاقو سازی با تولید سالانه 35 میلیون قبضه به ارزش 750 میلیارد تومان و 1250 کارگاه تولید مس با ظرفیت تولید سالانه 8000 تن با ارزش ریالی 800 میلیارد تومان و وجود 450 فروشگاه فعال صنایع دستی در سطح استان که از دیگر ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و نقاط قوت در زمینه تولید و فروش صنایع دستی استان است که می‌توان به بازارچه دائمی رختشویخانه 22 غرفه فروش و 6 کارگاه تولیدی فعال نیز به آنها اضافه نمود.

 

حال که صنایع دستی ایران و در این بین استان زنجان مجموعه‌ای از هنرهای بدیع و زیبا است،سایت اینترنتی توت کالا هم بر آن شده تا با ارائه صنایع دستی مرغوب و با کیفیت؛ زیبایی، تنوع و اصالت تاریخی و نوآوری در صنایع دستی را به شما عرضه کند.

با خرید صنایع دستی و زیبای استان زنجان از مهد صنایع فلزی ایران از  طریق سایت  اینترنتی توت کالا می توانید سفیراین هنرهای زیبا و جذاب در شهر و استان خود باشید.

  پل ارتباطی شما با ما  https://tootkala.com


برچسب ها

ملّت‌ فرهنگ و تمدن قوام گذشته میراث فرهنگی صنایع دستی تمدن کهن ایران نقش اهمیّت هنری بومی و اصیل اندیشه اسلامی- ایرانی هنر مندان صنعتگران رونق شکوفایی اقتصاد کشور ایجاد اشتغال ارکان زندگی فن آوری پیشرفته نقاط شهری روستایی طرح‌های سنتی سرمایه گذاری‌های کلان جهش تولید اشتغال زایی جوانان بازاریابی توسعه صادرات تحریم‌ سرمایه‌های کلان کارآفرینی ارزش افزوده جذب جهانگرد توریست ملیله سازی مسگری قفل سازی چلنگری قلمزنی چاقو سازی مهد صنایع دستی فلزی شهر جهانی ملیله ظرفیت‌ بازارچه دائمی رختشویخانه توت کالا صنایع دستی مرغوب