داغترین خبر ها در فروشگاه اینترنتی توت کالا

هم رده بودن مس در جدول تناوبی با طلا و نقره

دوشنبه, 22 اردیبهشت 1399

تهیه کننده :


مس یکی از عناصر جدول تناوبی است و با فرمول شیمیایی Cu نمایش داده می‌شود.

عدد اتمی این عنصر ۲۹ بوده و قابلیت شکل پذیری، رسانایی گرما و الکتریسته بسیار بالایی دارد. مس خالص چکش خوار و نرم است و اگر برای مدتی در مجاورت هوا قرار بگیرد رنگ آن قرمز یا نارنجی می‌شود.

خواص فلز مس برای بدن از دوران کهن مورد توجه بوده است. هزاران سال پیش، در روم باستان از فلز مس برای ساخت اشیاء تزیینی، صنعتی و حتی زیورآلات استفاده می‌شده و علاوه بر این‌ها اکسید عنصر مس باعث بوجود آمدن کانی زیبا و با‌ ارزشی به نام فیروزه می‌شود.

مس در ساخت آنزیم تنفسی سلول‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. همچنین در کبد، ماهیچه‌ها و استخوان‌ها مقدار قابل توجهی مس یافت می‌شود. همان‌طور که می‌دانید مس در جدول تناوبی با طلا و نقره، هم رده است و از این رو رفتاری مشابه با آن‌ها دارد برای مثال هر سه عنصر، چکش خوارند، شکل پذیری بالایی دارند و رسانای خوبی برای گرما و الکتریسته هستند. شاید جالب باشد بدانید که مس جز معدود فلز‌هایی است که در طبیعت به رنگ خاکستری نیست.

مس در دنیای امروز کاربرد‌های فراوانی دارد و برای ساخت وسایل زیادی به کار می‌رود که از جمله آن‌ها می‌توانیم به کابل‌های برق، آهنربا‌های الکتریکی، موتور‌های مغناطیسی، ظروف آشپزخانه و … اشاره کنیم.


برچسب ها

جدول تناوبی مس طلا نقره عدداتمی آنزیم قیمت مس قیمت ظروف مسی ظرف مسی خرید ظروف مسی مس زنجان گلدان مسی